Pár slov o rašelině


Rašelina je přírodní materiál, který vzniká zvláštním typem konzervace rostlinných zbytků. Procesy vedoucí ke vzniku rašeliny mohou mírně připomínat vznikl uhlí.
        Rašelina vzniká nejčastěji za sníženého přístupu vzduchu v mokřadních biotopech. Z původních rostlinných zbytků bývají odplaveny zásadité prvky, jako draslík, vápník a hořčík, čímž se snižuje pH (rašelina se stává kyselou). Nízké pH je nepříznivé pro miroorganismy, které by rašelinu rozkládaly. Ve výsledku je tedy rašelina kyselá hmota, která sice obsahuje určité množství život, ale díky kyselosti jsou tyto živiny pro rostliny nepřístupné.
        V dřívější geologické době vznikala rašelina z nejrůznějších mokřadních rostlin, včetně dřevin. Na našem území vzniká v současné době nejčastěji ukládáním odumřelých vrstev mechu rašeliníku (Sphagnum spp.)
        Kyselé mokřadní biotopy s rašelinovým podkladem jsou přirozeným biotopem, kde se vyskytuje největší množství MR. Proto je rašelina nejčastější a nejpodstatnější složkou substrátů pro MR.
        Bohužel v umělých podmínkách není rašelina příliš trvalý materiál. Postupnému zhoršování kvality subtrátu se neubráníme a je nutné rostliny jednou za dva roky nebo nejlépe každý rok přesadit. Vzhledem k tomu, že se rašelina v domácích podmínkách rozkládá, je vhodné susbtrát odlehčit pískem, perlitem nebo obojím, aby se substrát provzdušnil. Když už k postupnému rozkladu dochází je žádoucí, aby se jednalo o procesy probíhající za přístupu kyslíku a nikoliv o tzv. anaerobní pochody jako např. kvašení. Utažený zapáchající substrát rozhodně není vhodným prostředím pro MR.
        Proč se doma rašelina rozkládá? Více zde…
        Rašelina je běžně k dostání v prodejnách se zahradnickými potřebami. Problém je v tom, že v mnoha případech svojí kvalitou prodávaná rašelina neodpovídá potřebám MR. V řadě případů bývá prodávaná rašelina uměle dohnojená. Taková rašelina mnohem lépe odpovídá potřebám běžně pěstovaných rostlin, takže muškáty, petunie nebo zelenina v ní dosahují výborných výsledků. Pro MR je však přihnojená rašelina téměř jedovatá. Problém je, že výrobci pytlované rašeliny pěstování takových kuriozit jako jsou MR neuvažují a údaje o přihnojení, korekci pH nebo jiných úpravách obvykle na pytlích neuvádí. Proto Vám ani prodejce nebude schopen uspokojivě odpovědět na otázku: "Která rašelina je přírodní, neupravená?". Ze zkušenosti mnoha pěstitelů vyplývá, že velká balení prodávaná s zahradnických supermarketech bývají v pořádku.
        Prodávaná rašelina je navíc mletá, což nijak zvlášť nevadí. Neobsahuje různé hrudky a vlákna, díky čemuž se s kupovanou rašelinou lépe pracuje. Nevýhodou však je, že se díky své jednotvárnosti kupovaná rašelina rychleji slehává a je potřeba více ji odlehčovat pískem nebo perlitem.
        Rozdíl mezi kupovanou a přírodní vláknitou rašelinou je patrný zde:
        Zakoupenou rašelinu, kterou okamžitě nepoužijeme bychom měli uchovávat v tmavém a chladném místě (sklep, půda, garáž…). Po dobu skladování by měla být rašelina mírně vlhká. Při přemokření může rašelina začít zahnívat a rovněž přeschnutí snižuje její původní biochemickou kvalitu.




O úroveň výš...         Na hlavní stránku...