Nepenthes ventricosa x truncata

Na myšlenku, že by kříženec druhů Nepenthes ventricosa a N. truncata mohl být velmi elegantní láčkovkou mě přivedla přednáška Vlastíka Rybky o filipínských láčkovkách. Přednášející vyslovil hypotézu o příbuznosti těchto druhů a jasně dokumentoval, že v mnohém jsou si obě tyto láčkovky podobné...

       
       Oba druhy mají láčky shodně zeleně nebo žlutozeleně zbarvené s velmi širokým obústím. U Nepenthes ventricosa je obústí krásně červeně zbarvené. N. truncata má obústí ještě širší, ale není tak výrazně zbarvené a navíc se u starších láček výrazně sbaluje, takže nepůsobí tak nápadným dojmem. Láčky N. ventricosa jsou široce baňaté a relativně malé, zatímco u N. truncata jsou přímo obří, dlouhé, ve spodní části též lehce baňaté. U křížence jsem tedy čekal, že po obou rodičích bude mít světle zelené baňaté láčky s mohutným červeným obústím a mramorovým zbarvením vnitřku láček. Navíc se dalo čekat, že pasti budou dosahovat zajímavých rozměrů díky vlivu N. truncata.
       

        Slibná byla i kombinace v charakterice celkového habitu rostliny a pěstitelských nároků. Nepenthes ventricosa je rostlina svým vzrůstem spíše drobná a gracilní, zatímco N. truncata je velmi kompaktní druh, který dorůstá sice impozantních rozměrů, ale do výšky příliš nepřirůstá. U křížence se tedy dalo čekat, že rostliny budou též poměrně kompaktní a budou mít velmi příznivý poměr velikosti láček k délce listů a velikosti celé rostliny. Maximální udávaná délka listů křížence se pohybuje okolo 40cm a velikost pastí může běžně dosáhnout 30cm. Stonek přitom přirůstá jen o 10-20cm ročně. Oba rodičovské druhy jsou navíc velmi snadno pěstovatelné, takže i kříženec by měl být velmi vděčnou rostlinou.

               
Vnitřní stěna starších láček se může
zbarvit do temně fialového odstínu.

       
Detail masivního obústí.
       
Ukázka typické láčky.
       
       Po nějaké době jsem shodou okolností narazil na křížence těchto druhů v nabídce Andease Wistuby z Německa. Tyto rostliny pocházely z in-vitro kultur. Exempláře rostly velmi dobře i v podmínkách, které by bylo možno označit za žalostné, takže kříženec své dobré růstové vlastnosti potvrdil. Po čase se dostavily i první, velmi pěkně utvářené a vybarvené láčky.

       V roce 2004 jsem však objevil nezávisle vytvořený kříženec v nabídce australské firmy Exotica Plants. Tyto rostliny byly získány křížením velmi kvalitních klonů N. ventricosa a N. truncata a jelikož cena byla velmi příznivá, přidal jsem i tyto rostliny k objednávce dalších láčkovek, které jsou zde prezentovány.
       

        Tyto rostliny pocházejí jednak z klasických výsevů a pravděpodobně i díky kvalitnějším předkům jsou ještě vitálnější než německé rostliny. Exempláře, které jsem získal z australské pěstírny po prvním půl roce aklimatizace a kultivace rostou doslova jako zelí. Ne však že by se stávaly neskladnými monstry, jak je tomu u mnoha jiných láčkovek. Vytvářejí velké množství listů, avšak díky vlivu N. truncata přirůstají do výšky jen minimálně. Délka listů se v současné době pohybuje kolem 30cm a velikost vytvářených pastí kolem 20cm.

       
       Nepenthes ventricosa x truncata je láčkovka, kterou lze vřele doporučit i začínajícím pěstitelům zajímajícím se o tento rod. Předpokládaná vitalita a odolnost se v praxi více než potvrdila. I v podmínkách běžných pokojových vitrín může tento kříženec vytořit barevné, elegantně tvarované pasti impozantních rozměrů.
       




Zpět k ostatním láčkovkám (Nepenthes)...         Na hlavní stránku...

Back to general level...         Main page...