Utricularia alpina x campbelliana
|
|
Tento kříženec mezi obrem a trpaslíkem byl vytvořen na konci devadesátých let RNDr. Miloslavem Studničkou v botanické zahradě v Liberci.
Idea vysokých kvalit takového křížení mě napadla už před několika lety, ale zároveň mi bylo jasné, že vytvoření takového křížence je naprostá utopie.
Hybridizace bublinatek je velmi vzácný jev. Udržet v kultivaci bizardní bublinatku Utricularia campbelliana je velké umění a přimět ji ke kvetení je skoro nemyslitelné.
Když jsem však při jedné z návštěv liberecké BZ detailně studovat sbírku bublinatek, narazil jsem na následující kód : "U 11C x U 25". Dohledal jsem, že "U 11C" značí Utricularia alpina.
Po chvilce hledání jsem našel i druhého z rodičů - "U 25" je U. campbelliana a v tu chvíli mi přešel doslova mráz po zádech.
Pan doktor Studnička je takový mág, že se mu toto snové křížení podařilo realizovat... Ještě chvíli jsem tomu nevěřil, ale pan ředitel mi potvrdil, že mu tento experiment vyšel a výsledek skutečně stojí za to.
|
Oba rodičovské druhy patří do sekce Orchdioides, skupiny bublinatek, která se vyznačuje značnými rozměry, epifytickou strategií života a zejména obřími, velmi dekorativními květy.
V porovnání s jinými druhy této skupiny je Utricularia campbelliana doslova trpaslík. Roste ve vysokých nadmořských výškách na jihoamerických tepuis. Zde osidluje mechové polštáře pokrývající větvě keřů.
Její lístečky jsou tak titěrné, že s mechem splývají. V porovnání s vegetativní částí rostliny jsou však její květy doslova obří, dosahují velikosti 2 - 3cm a mimo to jsou velmi nápadně zbarvené.
Základní barva je jasně rudá se žlutou skvrnou uprostřed. Jedná se tedy o velmi bizardní a velmi atraktivní druh. Bohužel se však jedná o druh, jehož kultivace je mimořádně náročná a vyžaduje striktní napodobení přírodních podmínek, na které je tento druh vázaný.
Díky tomu, že ekologická valence (rozmezí vhodných podmínek v přírodě) tohoto druhu je mimořádně úzká, hledá se toto optimum v kultuře o to obtížněji.
Druhý z rodičů, Utricularia alpina je však pěstitelsky nejvděčnějším zástupcem orchideokvětých bublinatek.
Kromě toho, že se dá relativně snadno pěstovat, spolehlivě vykvétá i v amatérských podmínkách a navíc květy tohoto druhu patří k jedněm z největších mezi bublinatkami vůbec. Jsou bílé s velkou žlutou skvrnou uprostřed a dosahují rozměrů 4 - 5 cm (v některých případech i více).
Boční pohled na květ křížence U. alpina x campbelliana.
|
|
Květy křížence jsou světle třešňově červené ozdobené výraznou žlutooranžovou skvrnou uprostřed. Velikost květů se pohybuje mezi 3 a 4 cm.
Horní korunní plátek je relativně malý a jen nepatrně vyčnívá zpod kališního plátku. Zato spodní část koruny je velmi široká a tvoří dominantní část květu. Ostruha vybíhá směrem vzad a přibližně v polovině se stáčí nazpět, podobně jako u U. campbelliana.
Květní stvol nese zpravidla jediný květ a pod jeho vahou se pravidelně ohýbá, což je znak zděděný opět po U. campbelliana. Vegetativní část rostliny připomíná zmenšenou Utricularia alpina. Délka listů dospělých rostlin dosahuje 3 - 6cm.
|
|
Čelní pohled. Rostlina byla fotografována ve sbírce BZ Liberec fotoaparátem Rosti Kracíka. Cvaknul M. Srba :-)
|
V porovnání s Utricularia alpina je kříženec o poznání náročnější a vyžaduje poněkud preciznější zacházení. I tak se daří pěstovat tuto rostlinu v amatérských podmínkách poměrně dobře.
Svými požadavky je tedy přesným přechodem mezi oběma rodičovskými druhy, což je velmi cenné. Pokud dosahuje pěstitel dobrých výsledků při pěstování U. alpina, nemusí mít z pěstování atraktivního křížence Utricularia alpina x campbelliana sebemenší strach.
Nalezení optimálních pěstebních podmínek pro tento hybrid může být navíc významným krokem ke zvládnutí mimořádně náročného druhu Utricularia campbelliana.